Heristate
Heristate je platforma, namenjena ohranjanju in promociji kulturne dediščine. Povezuje ustvarjalce, raziskovalne in javne ustanove ter navdušence nad dediščino, omogoča prodajo replik, digitalnih izdelkov in ponuja bogat vir informacij o kulturni dediščini.
Preprosto izpolnite naš prijavni obrazec, ki vključuje vaše osebne podatke, kako ste izvedeli za Heristate, kako bi se opisali in kaj vas najbolj zanima. Po uspešni registraciji boste prejeli potrditveni e-mail.
V naši trgovini najdete replike, reprodukcije, digitalne izdelke in tržno blago, povezano s kulturno dediščino. Ne prodajamo originalov, saj želimo zaščititi arheološka najdišča in preprečiti nezakonito trgovanje s starodavnimi predmeti.
Da, Heristate omogoča sodelovanje ustvarjalcem, ki lahko povežejo svojo obstoječo trgovino, prodajajo prek naše platforme ali prejemajo podporo pri postavitvi nove trgovine. Podrobnosti o tem najdete na naši strani za ustvarjalce.
Ustvarjalcem nudimo marketinško in prodajno podporo, pomoč pri postavitvi spletne trgovine, dostop do širšega trga in priložnosti za sodelovanje z drugimi ustvarjalci. Ustvarjalci se lahko osredotočijo na svoje delo, medtem ko Heristate poskrbi za ostalo.
5% vsakega nakupa, dogovora ali donacije namenimo specifičnim projektom, usmerjenim v zaščito kulturne dediščine. Naši uporabniki izberejo projekte, ki jih želijo podpreti, in tako skupaj ustvarjamo pozitiven vpliv na skupnost.
Da, Heristate organizira delavnice, dogodke in izobraževalne programe, ki so namenjeni širši javnosti. Te aktivnosti vključujejo praktične delavnice, predavanja in druge oblike izobraževanja o kulturni dediščini.
Za tehnično podporo se lahko obrnete na našo kontaktno osebo preko e-maila ali telefona, ki sta navedena na naši spletni strani. Prav tako lahko obiščete sekcijo s pogostimi vprašanji in odgovori.
Lahko prispevate z nakupom izdelkov v naši trgovini, donacijo ali sodelovanjem v naših programih za prostovoljce. Vsak prispevek je dragocen in pomaga pri ohranjanju kulturne dediščine.
Prijavite se na naš novičnik, sledite nam na socialnih omrežjih ali redno obiščite našo spletno stran, kjer objavljamo novice, dogodke in druge pomembne informacije.
Umetniki: slikarji, kiparji, grafični oblikovalci, ilustratorji. Obrtni mojstri: lončarji, kovači, mizarji, steklarji, tekstilni umetniki, usnjarji. Arhitekti in oblikovalci: arhitekti, notranji oblikovalci, kulturni krajinski arhitekti. Restavratorji: restavratorji umetnin, arhitekturnih objektov in starin. Fotografi in videografi: fotografija kulturne dediščine, dokumentarni videografi. Literarni ustvarjalci: Pisatelji in pesniki, scenaristi, zgodovinarji. Digitalni ustvarjalci: ustvarjalci digitalnih medijev, 3D modelarji, animatorji, razvijalci virtualne resničnosti (VR). Muzikanti in glasbeniki: tradicionalni glasbeniki, skladatelji. Ustvarjalci unikatnih izdelkov: izdelovalci nakita, izdelovalci unikatnih modnih kosov. Kulturni vodiči in pedagogi: vodniki po kulturni dediščini, pedagogi kulturne dediščine. Umetnostni zgodovinarji in kulturni raziskovalci: raziskovalci kulturne dediščine, umetnostni zgodovinarji. Interdisciplinarni umetniki: umetniki, ki združujejo različne medije in prakse. Kreativni podjetniki: ustvarjalci kulturnih blagovnih znamk, organizatorji kulturnih dogodkov.
Univerze in fakultete: Oddelki za arheologijo, zgodovino, umetnostno zgodovino, antropologijo, kulturne študije, muzejske študije, konzervatorstvo in restavratorstvo. Raziskovalni inštituti: Inštituti za arheologijo, kulturno dediščino, etnologijo, konservatorstvo, za ostale zgodovinske raziskave in digitalne humanistike. Muzeji: Nacionalni muzeji, Regionalni in lokalni muzeji, Specializirani muzeji. Knjižnice in arhivi: Nacionalne knjižnice, Univerzitetne knjižnice, Raziskovalne knjižnice, Arhivi zgodovinskih dokumentov in rokopisov. Organizacije za kulturno dediščino: Nacionalne uprave za dediščino, Društva za varstvo kulturne dediščine, Nevladne organizacije (NVO) usmerjene v ohranjanje dediščine. Akademska in strokovna združenja: Arheološka in zgodovinska društva, Združenja za konservatorstvo umetnin in kulturne dediščine. Vladne agencije: Ministrstva za kulturo, Nacionalne in regionalne kulturne dediščinske pisarne, Oddelki za starine. Možganski trusti (think tanks) in organizacije za raziskave politike: Organizacije, usmerjene v kulturno politiko in upravljanje dediščine. Sodelovalni raziskovalni centri: Interdisciplinarni raziskovalni centri, osredotočeni na kulturno dediščino in digitalne humanistike. Javne in zasebne fundacije: Fundacije, ki podpirajo raziskave in ohranjanje kulturne dediščine.
Vladne agencije: Ministrstva za kulturo, Oddelki za turizem, Uradi za varstvo kulturne dediščine, Oddelki za izobraževanje. Občine in lokalne uprave: Mestni in občinski sveti, Regionalne razvojne agencije. Knjižnice: Javne knjižnice, Regionalne in lokalne knjižnice. Turistične agencije: Nacionalne turistične agencije, Regionalne in lokalne turistične agencije. Kulturni centri: Skupnostni kulturni centri, Etnični in dediščinski centri, Programi kulturnih izmenjav. Muzeji (ne-raziskovalni): Lokalni zgodovinski muzeji, Umetniške galerije in muzeji. Oddelki za parke in rekreacijo: Nacionalni in državni parki, Zgodovinska mesta in spomeniki. Spomeniška mesta in organizacije: UNESCOva mesta svetovne dediščine, Nacionalni skladi, Zgodovinska društva. Šole in izobraževalne ustanove: Osnovne in srednje šole, Programi za nadaljevanje izobraževanja. Umetniški sveti in fundacije: Nacionalni in regionalni umetniški sveti, Javni skladi za umetnost. Skupnostne organizacije: Lokalna zgodovinska društva, Soseske skupnosti, Organizatorji kulturnih festivalov in prireditev.
Heristate trgovina
Replike so natančne kopije originalnih predmetov kulturne dediščine. Izdelane so z namenom ohranjanja izvirnikov in omogočanja dostopa do kulturnih zakladov širši javnosti.
Reprodukcije so ustvarjalni izdelki, ki temeljijo na navdihu iz preteklih obdobij. So avtentično oblikovane, vendar lahko vključujejo sodobne elemente.
Izdelki po vzoru zgodovine temeljijo na estetskih in kulturnih elementih iz preteklosti, vendar vključujejo sodobne interpretacije in tehnike. Ti izdelki niso natančne replike ali reprodukcije, temveč so zasnovani tako, da združujejo zgodovinski navdih z modernim oblikovanjem. Gre za kreativno uporabo zgodovine za ustvarjanje unikatnih, privlačnih in funkcionalnih predmetov, ki spoštujejo dediščino, hkrati pa odgovarjajo na potrebe in želje sodobnih uporabnikov.
Trgovsko blago vključuje izdelke, kot so majice, skodelice in plakate, ki vsebujejo motive kulturne dediščine. Namenjeno je širjenju zavesti in ljubezni do dediščine.
Digitalni izdelki so vrsta kulturnih dobrin, ki obstajajo v digitalni obliki in se distribuirajo preko spleta. So pomemben del sodobne kulturne dediščine, saj omogočajo široko dostopnost in ohranjanje kulturnih vsebin. Tukaj so različne vrste digitalnih izdelkov, ki jih ponujamo na naši platformi:
Digitalne reprodukcije so visokokakovostne digitalne kopije umetniških del, fotografij, dokumentov in drugih fizičnih predmetov kulturne dediščine. Te reprodukcije so pogosto ustvarjene z uporabo tehnologij, kot so visoko ločljivostno skeniranje in fotografiranje. Omogočajo lažji dostop do redkih in dragocenih del ter njihovo zaščito pred fizičnimi poškodbami.
3D modeli so digitalne reprezentacije fizičnih objektov, ki so ustvarjene s pomočjo tehnologij, kot so 3D skeniranje in modeliranje. Ti modeli so lahko uporabljeni v izobraževalne namene, raziskave, restavracijo in interaktivne aplikacije, kot so virtualni muzeji in izobraževalne igre. 3D modeli omogočajo uporabnikom, da natančno preučijo strukturo in detajle predmetov, ki so sicer nedostopni.
Virtualna resničnost (VR) ponuja poglobljene in interaktivne izkušnje, ki uporabnikom omogočajo raziskovanje digitalnih rekonstrukcij zgodovinskih krajev, stavb in dogodkov. VR tehnologija je posebej uporabna za izobraževalne programe in muzeje, saj omogoča obiskovalcem, da doživijo zgodovinske trenutke na način, ki ni mogoč z običajnimi metodami.
Digitalni vodniki in izobraževalne aplikacije so programske rešitve, ki ponujajo informacije, razlage in interaktivne vsebine o kulturni dediščini. Ti vodniki lahko vključujejo besedila, slike, video posnetke, avdio zapise in interaktivne zemljevide, ki uporabnikom pomagajo razumeti in ceniti zgodovinske in kulturne znamenitosti.
E-knjige in digitalne publikacije so elektronske verzije knjig, člankov in drugih pisnih del, ki se osredotočajo na teme kulturne dediščine. Te publikacije so dostopne na različnih napravah in omogočajo lažjo distribucijo in dostop do znanstvenih in izobraževalnih vsebin.
Interaktivni digitalni projekti vključujejo multimedijske predstavitve, interaktivne razstave in digitalne izkušnje, ki združujejo različne digitalne medije za ustvarjanje bogatih in poglobljenih vsebin. Ti projekti pogosto vključujejo sodelovanje umetnikov, zgodovinarjev, arheologov in drugih strokovnjakov.
Kulturna dediščina
Arheologija
Preučuje človeško zgodovino skozi izkopavanja in analize materialnih ostankov.
Etnologija
Raziskuje kulture in običaje različnih narodov, njihov razvoj in medsebojne vplive.
Zgodovina
Proučuje preteklost človeških družb skozi zapise, dokumente in ustne zgodbe.
Umetnostna zgodovina
Analizira razvoj umetnosti skozi čas, vključno z arhitekturo, slikarstvom, kiparstvom in drugimi oblikami umetniškega izražanja.
1. Prazgodovina (do c. 3000 pr. n. št.)
Kamene dobe
Paleolitik (Stara kamena doba)
Najzgodnejše obdobje človeštva, značilno po osnovnih orodjih in lovsko-nabiralniškem načinu življenja (od c. 2,5 milijona let nazaj).
Mezolitik (Srednja kamena doba)
Razvoj naprednejših orodij in nadaljevanje lovsko-nabiralniške kulture (od c. 15,000 pr. n. št.).
Neolitik (Nova kamena doba)
Vzpon kmetijstva, stalnih naselij in poliranih kamnitih orodij (od c. 8000 pr. n. št.).
Kovinske dobe
Bakrena doba (Eneolitik ali Kalkolitik)
Prehodno obdobje med kameno in bronasto dobo, kjer so se začela pojavljati prva bakrena orodja in orožja (od c. 5000 pr. n. št. - c. 3000 pr. n. št.).
Bronasta doba
Čas, ko so ljudje začeli izdelovati orodja, orožje in okraske iz brona, zlitine bakra in kositra. To obdobje je zaznamovano s pomembnimi tehnološkimi in kulturnimi spremembami (od c. 3000 pr. n. št. - c. 1200 pr. n. št.).
Železna doba
Obdobje, ko je železo postalo glavni material za izdelavo orodij in orožja, kar je omogočilo širše možnosti za kmetijstvo, vojskovanje in trgovino (od c. 1200 pr. n. št. - c. 500 pr. n. št.).
2. Klasična Antika (c. 800 pr. n. št. - c. 500 n. št.)
Stara Grčija (c. 8. stoletje pr. n. št. - c. 1. stoletje pr. n. št.)
Samostojne mestne države, razvoj demokracije, filozofija (Sokrat, Platon, Aristotel), olimpijske igre.
Helenizem (c. 336 pr. n. št. - c. 30 pr. n. št.)
Širjenje grške kulture po osvajanjih Aleksandra Velikega, znanstveni napredek (Arhimed, Evklid).
Rimska Republika in Imperij (c. 509 pr. n. št. - 476 n. št.)
Vzpon in širitev rimskega imperija, pravni sistem, inženirski dosežki (akvadukti, ceste, Kolosej).
3. Srednji Vek (c. 500 n. št. - c. 1500 n. št.)
Zgodnji srednji vek (c. 5. stoletje n. št. - c. 10. stoletje n. št.)
Propad centralne rimske oblasti, vzpon krščanstva, fevdalizem, migracije germanskih plemen.
4. Zgodnje novo obdobje (c. 1500 - c. 1800 n. št.)
Renesansa
Ponovno prebujenje zanimanja za klasično učenje, umetnost in filozofijo.
Doba odkritij
Evropska potovanja v Amerike, Azijo in Afriko, globalna trgovina in kolonizacija.
Reformacija in protireformacija
Religiozni konflikti in reforme znotraj krščanstva.
Znanstvena revolucija
Prehod k znanstvenemu razmišljanju in eksperimentiranju.
Razsvetljenstvo
Poudarek na razumu, logiki in individualizmu.
5. Sodobno obdobje (c. 1800 - danes)
Industrijska revolucija
Preobrazba proizvodnje in družbe z mehanizacijo.
Vzpon nacionalnih držav
Naraščajoči nacionalizem in konkurenca med evropskimi državami.
Svetovni vojni
Uničujoči konflikti na globalni ravni (20. stoletje).
Hladna vojna
Ideološki boj med ZDA in Sovjetsko zvezo (sredi 20. stoletja).
Evropska integracija
Prizadevanja za bolj povezano Evropo po drugi svetovni vojni.